Projekt

PLAKAT MUSI ŚPIEWAĆ!

Wystawa Plakatu w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

AUDIOPRZEWODNIK PICKUP

CEL:

Stworzenie niezwykłego tła wystawy, muzycznego przekazu zróżnicowanego ze względu na miejsce w którym zwiedzający się obecnie znajduje.


AUDIOPRZEWODNIK PICKUP

Wystawa została wyposażona w Audioprzewodnik dzięki któremu zwiedzający może poruszać się w niezwykły sposób. W zależności od miejsca do widza kierowany jest przekaz muzyczny jako tło wystawy, dzięki czemu staje się ona wielowymiarowa. Za ilustrację muzyczną posłużyły utwory najbardziej odzwierciedlające daną epokę, lub tło historyczne odpowiadające wystawionym pracom.


PLAKAT MUSI ŚPIEWAĆ!

„Co tu ukrywać. Plakat musi śpiewać! I na pytanie, co ważniejsze: oko czy mózg, odpowiadam: UCHO. Najważniejsze jest UCHO!”

Wszystkie wolne przestrzenie w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego z Poznaniu wypełniły plakaty. Dzięki specjalnie pobudowanym konstrukcjom udało się tu zmieścić ponad 400 najlepszych światowych plakatów z ubiegłego wieku.

Były różne propozycje tytułu wystawy, ale ostatecznie zwyciężyła wypowiedź Jana Lenicy, którą wygłosił na sympozjum zorganizowanym z okazji pierwszego Międzynarodowego Biennale Plakatu. Jan Lenica napisał wówczas, że „plakat spełnia role służebną, takie jest jego zadanie i tego obowiązku nie może się pozbyć. Ale niewątpliwie najważniejszym miernikiem jego wartości jest nie to, co ma do przekazania, lecz to, co ma sam do powiedzenia”. Na końcu tej wypowiedzi Lenica mówi: „Co tu ukrywać. Plakat musi śpiewać! I na pytanie, co ważniejsze: oko czy mózg, odpowiadam: ucho. Najważniejsze jest UCHO!”

PODZIEL SIĘ

  • Facebook
  • Twitter
Podobne projekty